środa, 1 kwietnia 2020

Wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka

Środa 1.04.2020
Dzisiaj Prima aprillis :)
Żarty, żartami a ja przedstawię w skrócie w jaki sposób gry komputerowe mogą oddziaływać na rozwój dziecka. Pewnie spodziewacie się Państwo samych negatywów, bo przecież tyle się mówi, że gry to samo zło, wywołują agresję i uzależniają. W pewnym sensie jest to prawdą, ale nie do końca. Z grami jest tak jak ze wszystkim w życiu, odpowiednio dobrane do wieku oraz w odpowiednio przeznaczonym do tego czasie mogą i mają pozytywny wpływ na dziecko. Zacznijmy jednak od początku.
Kupując grę lub wyszukując ja w Internecie należy zwrócić uwagę na to czy wybrane przez nas gry są dostosowane do wieku i możliwości dziecka i czy jego procesy poznawcze są na tyle rozwinięte aby mogło efektywnie przyswajać wiedzę i przełożyć ją na praktykę. 
Jakiś czas temu byłam świadkiem pewnej sceny, która dobrze zobrazuje to o czym powyżej napisałam. Para z małym dzieckiem w restauracji. Kelner podaje jedzenie, rodzice jedzą, a przed maleńkim jeszcze dobrze nie siedzącym dzieckiem został postawiony telefon i włączone teledyski. Nie zwróciłabym na to uwagi gdyby nie migający ekran telefonu...Drodzy Państwo myślę, że rodzice dziecka nie do końca zdawali sobie sprawę  z tego co robią. Jaki był odbiór tego kilkumiesięcznego,  dziecka? Zapatrzone w migające coś, wydające dźwięki, zaciekawione stale zmieniającym się obrazem, w rzeczywistości oderwane od własnych rodziców jedzących obiad.....
Podobnie jest z  uczniami którzy opowiadają, że graja w gry przeznaczone dla dorosłych, w których jest agresja i przemoc. Gry o bardzo atrakcyjnej grafice, przepełnione wulgaryzmami i krwawymi scenami. Szybko uzależniają, bo są tak skonstruowane aby zaciekawić dziecko. Ich wpływ na psychikę młodego odbiorcy jest ogromny począwszy od nerwowości, agresywności w kontaktach ineterpersonalnych a skończywszy na odizolowaniu się od świata zewnętrznego i długim spędzaniu czasu przed ekranem komputera.
Żeby jednak nie było tak strasznie i negatywnie napisze kilka zdań również o pozytywach, oczywiście mając na myśli gry dostosowane do wieku i możliwości poznawczych dziecka. Są one tak skonstruowane aby rozwijać pamięć, uwagę, procesy sensoryczne i inne funkcje umysłu. Ktoś mógłby powiedzieć, że te nacechowane agresja tez mają taką konstrukcje i miałby rację. Różnica polega na tym, ze w grach o których pisze nie ma negatywów w postaci drastycznych scen, przekleństw i innych podobnych sytuacji a raczej nastawienie na tworzenie i rozwijanie kreatywności u dziecka. 
Jeśli dziecko wykorzystuje komputer w celach naukowych, rozwijania swoich umiejętności, zainteresowań to jak najbardziej należy mu to umożliwić i wspierać w tym działaniu. Bardzo ciekawą propozycja dla dzieci są gry i konkursy, które uczą i bawią. Zachęcam do wyszukiwania własnie takich gier i czytania ich opisów aby były dostosowane do wieku i  możliwości Waszych pociech :)