czwartek, 2 kwietnia 2020

Emocje dzieci. Jak sobie z nimi radzić?

Czwartek 2.04.2020
Każdy z nas czy dorosły czy tez nie ma prawo odczuwać różne emocje: radość, złość, strach, smutek, wstręt, zdziwienie. W relacjach z dziećmi zdarza się, że dorośli o tym zapominają, oczekując od dziecka aby było po prostu grzeczne. Tymczasem podczas zajęć terapii, które prowadzę zauważyłam, iż dzieci boją się nawet opowiadać o tym, że coś je zezłościło, zasmuciło lub rozczarowało. Aby ułatwić zadanie dzieciom wykorzystuje w tym celu kartoniki z żabkami, na których przedstawione są różne emocje. Dzieci bardzo to lubią i chętnie wypowiadają się o tym co czuje dana żabka przekładając to później na swoje odczucia. Sytuacja w której się wszyscy obecnie znaleźliśmy może wywoływać strach i niepewność. Dziecko również ma prawo odczuwać te emocje. Dobrze jest z nim o tym porozmawiać, wytłumaczyć co się dzieje i zadbać o jego zdrowie psychiczne.Co jednak  robić w sytuacji gdy dziecko nie radzi sobie ze swoimi emocjami? Na pewno pomocny będzie nasz spokój i chęć pomocy dziecku. Gdy nasza pociecha krzyczy, tupie, płacze, rzuca rzeczami o spokój trudno , ale jest to możliwe. Wystarczy pomyśleć jak ja się czuję gdy coś mnie zdenerwowała albo gdy się czegoś boję. Co mnie wtedy drażni w zachowaniu innych? Co mnie uspokaja? Jak reaguję na powiedzenie "nie martw się wszystko będzie dobrze".
Świadomość tego co się z nami dzieje jest bardzo ważna. Czasami wystarczy podejść do dziecka i powiedzieć " widzę, że jesteś zdenerwowany. Co się stało? Nazwanie emocji to istotna kwestia. Dziecko nie zawsze jest świadome tego co się z nim dzieje, nie potrafi tego stanu określić, ubrać w słowa. Chęć odwrócenia uwagi od  jego samopoczucia może przynieść odwrotny efekt. Dziecko oczekuje zrozumienia i wsparcia.Chce być traktowane poważnie. To ono tak czuje. Ma do tego prawo. Jego emocje nie znikną natychmiast ponieważ tego oczekuje otoczenie. Potrzeba czasu aby się wyciszyło i wsparcia by młody człowiek czuł się akceptowany, nawet w tych trudnych dla niego momentach. Przytulenie, rozmowa, nazwanie emocji, omówienie sytuacji która ją wywołała, wyciszenie. Tego oczekują dzieci od nas dorosłych. To możemy im dać, nasz czas, zaangażowanie, akceptacje takim jakie jest wsparcie, miłość.

Dzisiaj jest Światowy Dzień Autyzmu. Dzieci z zaburzeniami spectrum autyzmu mają duże problemu w wyrażaniu i rozumieniu własnych emocji. Nie potrafią powiedzieć jak się czuja oraz nie wiedza jak poprosić o pomoc. Zapraszam do obejrzenia filmiku :)
https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg